ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΔΕΠ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ

Greek

Comments

Η πρώτη πρόοδος στην Φυσικοχημεία θα δοθεί στις 13 Απριλίου 2019 στις 11:00 με 13:00 στα Αμφιθέατρα 1 και 2.
Η ύλη του μαθήματος από το pdf είναι μέχρι και την σελίδα 164
Ασκήσεις το φυλλάδιο askiseis1.pdf ολόκληρο
Απαραίτητα να έχεται και το τυπολόγιο που σας έχω δώσει (typologio.pdf)  και  κομπιουτεράκι. Τα κινητά απαγορεύονται.
Η εξέταση δεν περιλαμβάνει θεωρία. Μόνο ασκήσεις

Κ. Βλάχος

Καθηγητής

dgiokas's picture

Παρακαλούνται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές που επιθυμούν να δηλώσουν το μάθημα Εφαρμογές Νανουλικών στην Αναλυτική Χημεία (Κατεύθυνση Ι) να προσέλθουν στον χώρο Χ2-305 την Τρίτη 26 Μαρτίου 2019, ώρα 12.00.

Εκ των διδασκόντων.

kskobrid's picture

Κων/ος Σκομπρίδης

Οι πρώτες διαφάνειες του μαθήματος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το μάθημα «Χημεία Φαρμακευτικών και διαγνωστικών ενώσεων» της κατεύθυνσης ΙΙΙ του ΠΜΣ του Τμήματος Χημείας, θα διδάσκεται κάθε Πέμπτη στην αίθουσα Χ3-230 και ώρα 13-15 αρχής γενομένης από τις 21 Μαρτίου 2019-03-19

Ο συντονιστής

Αχιλλέας Γαρούφης

Καθηγητής

Επισύναψη προγράμματος

Α. Μιχαηλίδης

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του μεταπτυχιακού μαθήματος 'Φυσικοχημικές και Φασματοσκοπικές μέθοδοι χαρακτηρισμού υλικών'.

Αδωνις Μιχαηλίδης

Το μάθημα "ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ" της Τρίτης θα γίνεται 16:00-19:00 ώστε να καλυφθούν τα μαθήματα που έχουν χαθεί.

Ν. Τσιρίβας

akalamp's picture

Παρακαλούνται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές που έχουν δηλώσει το μάθημα

ΚΙΙ2- Φασματοσκοπικές και Φυσικοχημικές Μέθοδοι Χαρακτηρισμού

να προσέλθουν σε συνάντηση με τον Α. Καλαμπούνια στο γραφείο Χ3-404δ την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 και ώρα 16:00.

Α. Καλαμπούνιας

Ανακοινώνεται ότι η έναρξη του μαθήματος του ΠΜΣ του Τμήματος Χημείας και του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Αγροδιατροφή»

με τίτλο: «Μεταβολισμός ξενοβιοτικών ενώσεων -Βιολογικές Δράσεις και βιοσηματοδότηση»

θα γίνει σήμερα, Δευτέρα, 18-3-2019, στις 15:00 μμ, στην αίθουσα Χ2-097.

Η συντονίστρια του μαθήματος, ΜΕ Λέκκα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το μάθημα επιλογής Κατάλυση από Μεταλλικά Σύμπλοκα - Μηχανισμοί του 8ου εξαμήνου θα γίνει Πέμπτη 21/3 και 28/3 στις ώρες 09:00 - 11:00 το πρωϊ αντί των ωρών 17:00 - 19:00 το απόγευμα.

Ο Διδάσκων,

Α. Τσίπης, Καθηγητής

Ο Συντονιστής του μαθήματος

Κ. Βλάχος

Παρακαλούνται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές που έχουν δηλώσει το μάθημα να προσέλθουν αύριο στις 1300 στο γραφείο Χ3-406, ώστε να γίνει συνεννόηση για την ημέρα/ώρα διαλέξεων.

Οι παραδόσεις για το μάθημα του ΠΜΣ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ ΜΟΡΙΑΚΑ ΥΛΙΚΑ" θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 18-03 και ώρα 13:00 στην αίθουσα Χ2-097.

Οι διδάσκοντες

Για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές που διδάχθηκαν το μάθημα και έδωσαν γραπτή εξέταση στις 25/2, ισχύουν τα παρακάτω:

Υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης βαθμού γραπτής εξέτασης από οποιοδήποτε. Θα επανεξεταστούν γραπτώς όσοι δεν έχουν προβιβάσιμο βαθμό. Υποχρεωτικά, όσοι δεν έχουν προβιβάσιμο βαθμό, θα αναλάβουν και εργασία. Δεν είναι υποχρεωτική η ανάληψη εργασίας για τους μεταπτυχιακούς που έχουν προβιβάσιμο βαθμό. Η εργασία θα είναι σε διαφορετικό μέλος ΔΕΠ, όχι στον επιβλέποντα. Η γραπτή εξέταση θα είναι τα 2/3 του τελικού βαθμού και η εργασία το 1/3.

Οι διδάσκοντες

Οι παραδόσεις του μαθήματος "Ειδικά θέματα Ποιότητας και Ασφάλειας Τροφίμων" θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 22.03.2019 και ώρα 10.00 π.μ. στην αίθουσα Χ2-097.

Παρουσία φοιτητών: Υποχρεωτική.

Οι παραδόσεις του μαθήματος "Προχωρημένα Μαθήματα Διεργασιών και Συσκευασίας Τροφίμων" θα ξεκινήσουν την Δευτέρα 18.03.2019 και ώρα 10.00 π.μ. στην αίθουσα Χ2-094.

Παρουσία μεταπτ.  φοιτητών: Υποχρεωτική.

Η εξέταση (γραπτή) της προόδου I του τμήματος του μαθήματος που έχει διδαχθεί έως και την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019, είναι υποχρεωτική για όλους (νέου και παλαιού προγράμματος σπουδών) και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019, ώρα 10:00-13:00, Αμφιθέατρο Ι. Τσαγκάρη και Αμφιθέατρο 4, Τμήματος Φυσικής.

Υπενθυμίζεται ότι τo έκτακτο μάθημα επανάληψης της ύλης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2019 και ώρα 15:00-17:00.

Ο διδάσκων,

Καθ. Ι. Γεροθανάσης

Οι διαλέξεις του μαθήματος "ΕΠΙΣΤΗΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ" γίνοται την Πέμπτη, ώρα 16:00 στην αίθουσα Χ2-094.

Ε. Μπόκαρης

Οι παραδόσεις του μαθήματος του Η΄ εξαμήνου  "Χημεία Περιβάλλοντος" πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη 9-11 πμ στην αίθουσα Χ3-230 Β

εκ των διδασκόντων

Δ. Χελά

Οι παραδοσεις του μαθήματος "Περιβαλλοντική Γεωχημεία-Ορυκτολογία" πραγματοποιούνται καθε Δευτέρα 11.00-13.00 στην αίθουσα Χ2-097

Η διδάσκουσα

Δ. Χελά

Παρακαλούνται οι μεταπτυχιακοί φοιτητές να επικοινωνήσουν με το συντονιστή του μαθήματος για ανάληψη εργασίας προς παρουσίαση. Μπορεί να γίνει συνάντηση στο γραφείο άμεσα σήμερα το απόγευμα (1600-1730).

Μετά απόσχετικό αίτημα των φοιτητών το έκτακτο μάθημα Βιοχημείας και βιοτεχνολογίας Τροφίμων θα γίνει την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019 στις εννιά στην αίθουσα Χ3-230 Β.

Ι. Ρούσσης

Αύριο τρίτη 5 Μαρτίου 2019 θα γίνει έκτακτο μάθημα Βιοχημείας και βιοτεχνολογίας Τροφίμων στις 9 η ώρα στην αίθουσα Χ2-094.

abadeka's picture

Καλούνται οι φοιτητές που έχουν επιλέξει τα μαθήματα επιλογής:

1. Συσκευασία Τροφίμων

2. Ποιοτικός Έλεγχος - Νομοθεσία Τροφίμων

Τη Δευτέρα 4-3-2019 και ώρα 11:00 στο γραφείο μου Χ2-206α για να οριστικοποιηθεί η ημέρα και ώρα των παραδόσεων τωω μαθημάτων.

Α. Μπαδέκα

Το φάσμα υπερύθρου του 1-βουτυλοβρωμίδιου, σημείου ζέσης 100 οC, και θετικού Beilstein τεστ, βρίσκεται συνημμένο

attachment:

Οι παραδόσεις του μαθήματος ''Αξιοποίηση Φυσικών Πόρων και Ενέργειας''  θα πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη στις 11.00  στην αίθουσα Χ2-097

Εκ των διδασκόντων

Ι. Κωνσταντίνου

Αναπλ. Καθηγητής

Καλούνται οι φοιτητές του προπτυχιακού μαθήματος Βιοχημεία και Bιοτεχνολογία Tροφίμων να με ενημερώσουν με email εάν μπορεί να γίνει έκτακτο μάθημα την ερχόμενη Τρίτη ή Τετάρτη, και ποιές ώρες.

Σελίδες